Цифрові підписи громадян росії інтегрують в sim-карти

11

Російська влада готується до чергового етапу цифровізації країни. Мінцифри створило робочу групу, в рамках якої буде розроблятися механізм впровадження посилених кваліфікованих електронних підписів (укеп) в sim-карти громадян. Це дозволить в перспективі повністю позбутися від необхідності у фізичних підписах документів.

Vedomosti.ru

За наявними відомостями, крім представників влади в робочу групу входять представники фсб, операторів зв’язку, наукових організацій — обговорюється архітектура рішення, терміни впровадження, вимоги до розробника та інші питання. За даними “ростелекома»,” використання технології доцільно при проведенні найбільш критичних і ризикованих операцій”.

На даний момент прийняті наступні види цифрових підписів:

  • простий електронний підпис. Використовується фізичними особами для отримання електронних послуг без підтвердження облікового запису. До числа простих електронних підписів можна віднести навіть пару логін-пароль;
  • посилена некваліфікована. Ідентифікує відправника і підтверджує, що з моменту підписання документ не змінювався. У деяких випадках може замінювати класичний підпис;
  • посилена кваліфікована (власне укеп). У всіх випадках прирівнюється до паперового документа з цим підписом. Зазвичай використовується спільно з токеном на usb-накопичувачі, смарт-карті або іншому носії.

Укеп можна використовувати при отриманні банківських послуг, юридично значимому електронному документообігу, укладанні угод та інших типів операцій, як пов’язаних, так і не пов’язаних з фінансами. З настанням пандемії помітно зріс попит на укеп серед юридичних осіб, індивідуальних підприємців та фізичних осіб.за даними керівника засвідчувального центру «контур» сергія казакова на початок поточного місяця популярність укеп зросла на 26% порівняно аналогічним періодом минулого року.

За словами генерального директора тов «системи управління ідентифікацією» світлани бєлової, sim-карта з укеп відрізняється від звичайної використанням російських криптографічних алгоритмів замість застосовуваних зараз зарубіжних. Відомо, що sim-карти нового типу вже розробляє інститут точної механіки та обчислювальної техніки ран ім. С.а. Лебедєва і в них використовується російське програмне забезпечення — поки на іноземних носіях. Після початку виробництва на вітчизняних чіпах технологія вийде на новий рівень безпеки. За словами директора інституту, професора олександра князєва, нововведення, що готуються з 2014 року, призведуть як до зміни самих карт, так і ядра мережі. Вітчизняні механізми аутентифікації без укеп поки тестуються в мережах “воентелекома” і вже обговорюється виробництво 100-150 мільйонів sim-карт з укеп щорічно.

Спочатку будуть паралельно використовуватися чіпи іноземних розробки і виробництва, а також розроблені в росії, але випущені за кордоном рішення. На завершальному етапі планується повний перехід на вітчизняні чіпи. Можливість вітчизняного випуску чіпів sim-карт з укеп розглядає мінпромторг. За даними міністерства, не виключено субсидування такого виробництва.