Астрономи вперше простежили, як зароджувалися галактики в ранньому всесвіті

16

Нове дослідження даних космічного телескопа «хаббл» в сукупності з технологією гравітаційного мікролінзування і даних наземних оптичних телескопів показало, що в ранньому всесвіті утворення галактик йшло не плавно, а ривками з періодами вибухової активності і тривалого спокою.

Джерело зображення: university of nottingham

Загалом астрофізики схиляються до двох основних теорій утворення галактик на ранніх етапах виникнення всесвіту. Це могло відбуватися або плавно з нарощуванням масштабу, або з періодами різкого зростання активності і подальшими загасаннями. Нові дані, отримані міжнародною групою астрономів за програмою ноттінгемського університету та центру астробіології (cab, csic-inta), показали, що молодість галактик була бурхливою, але не постійною у своїй активності.

Заглянути далеко в області раннього всесвіту з сучасним обладнанням дуже складно. З введенням в роботу космічного телескопа “джеймс вебб”, запуск якого очікується в грудні, можливості в цій галузі досліджень зростуть багаторазово. Але навіть сьогодні з використанням технології гравітаційного лінзування вдається розглянути об’єкти в епоху раннього всесвіту. Необхідно лише вивчити області простору поруч з величезними галактичними скупченнями, де світло від далеких зірок і галактик викривляється настільки, що деталізація навіть поліпшується.

Дослідження показало, що формування галактик, швидше за все, відбувалося за принципом «стоп-старт» зі сплесками активності, за якими слідували затишшя. Доктор гріффітс з ноттінгемського університету сказав: “наш головний результат полягає в тому, що початок формування галактики відбувалося нерівно, як смикаючий двигун автомобіля, з періодами посиленого зореутворення, за якими слідували сонні інтервали».

Але з трактуванням нових даних також виникли проблеми. Тепер необхідно пояснити причини, завдяки яким міжзоряний газ після періоду затишшя раптом починав активно включатися в процеси зореутворення. Що могло породжувати “раптову” акрецію газу вчені поки не можуть сказати, але сподіваються з’ясувати в майбутньому.