Про мікрохвильову, лазерну, плазмову зброю і теплові промені – як фантастика приходить в наше життя

39

З тих пір, як фантастика увійшла в наше життя, фантастична зброя також стала її невід’ємною частиною. Лазери, променеві гармати, мікрохвильову зброю – назвіть що завгодно, і хтось про це вже колись писав. Багато з них все ще залишаються фантастикою, але деякі вже стають реальністю. Лазерна зброя, наприклад, вже випробовується американськими військовими, і з великою часткою ймовірності можна стверджувати, що воно вже практично готове до застосування. Іншим видом озброєння, до якого давно придивляються представники військових відомств, є мікрохвильова зброя…

Реклама

image credits: pixabay/pexels.

Якщо в світі і існує якась популярна науково-фантастична франшиза, що демонструє зброю майбутнього, так це звичайно “зоряні війни”. Протягом майже півстоліття у всесвіті “зоряних воєн” з’являлися всілякі види різноманітної зброї (включаючи всіма улюблені світлові мечі), і багато з них не мають аналогів в реальному світі.

Але незабаром ситуація може змінитися. Останні експерименти зі створення нових систем озброєння і оборони (що проводяться як в сша, так і за їх межами) успішно продемонстрували використання потужної мікрохвильової зброї.

На думку експертів в області оборонних технологій, мікрохвильова зброя здатна завдати значної шкоди. Принаймні, теоретично, мікрохвильовий промінь далекого дії може завдати серйозної шкоди клітинам і тканинам людського мозку і назавжди позбавити зору солдатів або цивільних, які опинилися поблизу.

Мікрохвильова зброя високої потужності (hpm) використовує сфокусовані пучки електромагнітної енергії (з частотою від 500 мгц до 3 ггц), які можуть вивести з ладу електронні системи, знешкодити комплекси ппо і знищити ворожі об’єкти. Така зброя також називають зброєю спрямованої енергії (dew), і воно здатне виділяти енергію у вигляді мікрохвиль, лазерних променів, плазми або звукового випромінювання.

Мікрохвилі – це, по суті, одна з форм електромагнітного випромінювання. Мікрохвилі мають довжину хвилі від одного міліметра до одного метра, а частота їх роботи знаходиться в діапазоні від 300 мгц до 300 ггц. Про те, що мікрохвилі можуть завдати великої шкоди, можна здогадатися, згадавши про мікрохвильову піч і те, як швидко вона розігріває їжу або напої. Це відбувається за рахунок енергії, розсіяної у вигляді молекулярних коливань і підвищує температуру.

У печах мікрохвилі працюють в межах невеликого замкнутого простору, але їх можна використовувати для передачі енергії на великі відстані – саме за таким принципом і працює мікрохвильове зброю.

Система мікрохвильового зброї складається з трьох основних блоків: імпульсного джерела живлення, що виробляє електричні імпульси високої напруги; джерела високочастотного випромінювання, що генерує мікрохвилі або з лінійного електронного пучка (шляхом перетворення кінетичної енергії електронів в електромагнітне випромінювання) і антени, що дозволяє сфокусувати потужне мікрохвильове випромінювання на цілі.

На відміну від звичайних артилерійських установок, системи зброї на основі мікрохвиль не потребують фізичних боєприпасів, можуть працювати з вибуховими хімічними речовинами і вимагають великої кількості електроенергії.

Перспективні розробки в області технологій нвч зброї

прототип лазерної гвинтівки phasr. Image credits: us air force / wikimedia commons

Реклама

У січні 2019 року міністерство оборони сша опублікувало повідомлення про те, що армія сша планує створити систему надкороткоімпульсного лазера (uspl), щоб розширити свої бойові тактичні можливості і відповідати вимогам майбутніх воєн. Uspl є частиною планів міністерства з модернізації армії, і після завершення робіт вона може стати найпотужнішою лазерною системою зброї з коли-небудь створених.

Однак uspl – не єдина ініціатива, пов’язана з розробкою мікрохвильової зброї. Нижче наведено кілька аналогічних програм і видів мікрохвильової зброї, існуючих в реальності:

  • – управління швидких можливостей і критичних технологій (rccto) армії сша розробило систему ппо малої дальності з спрямованою енергією (dem shorad) для збивання роїв дронів та інших ворожих бпла (безпілотних літальних апаратів). Ця система лазерної стрільби встановлюється на машини stryker, і до 2022 року rccto планує поставити військовим не менше чотирьох таких машин.
  • – у доповіді газети south china morning post за 2018 рік повідомляється, що китай розробив лазерну гвинтівку з літій-іонним живленням, яка може стріляти невидимими мікрохвилями в ціль і навіть запалювати її. Ця нелетальна зброя, яку називають лазерним еквівалентом ak-47, отримала назву zkzm-500 і, як стверджується, буде використовуватися китайською поліцією і армією в майбутніх секретних військових операціях. Однак багато експертів в області оборони висловили сумнів з приводу заяв сіаньського інституту оптики і точної механіки, що стосуються дальності і можливостей лазерної гвинтівки zkzm-500.
  • – європейський виробник зброї mbda розробляє систему лазерної зброї під назвою “dragonfire”, яка може використовуватися на військових кораблях королівського військово-морського флоту великобританії. Ця нова система ldew (laser-directed energy weapon) буде здатна стріляти лазерами потужністю в кілька тисяч кіловат і забезпечувати захист від безпілотників та інших літальних апаратів противника. Нещодавно британський уряд також уклав військові контракти на суму 100 мільйонів доларів з такими компаніями, як raytheon і thales, на розробку систем зброї спрямованої енергії.
  • – на відео, розміщеному вмс сша в травні 2020 року, показано успішне випробування лазерної зброї, проведене на транспортному кораблі класу san antonio uss portland. Під час випробування лазерна система зброї потужністю 150 квт вистрілює енергетичним променем в літак, що летить в небі, в результаті чого при контакті з променем мета загорілася і була знищена.
  • – індійська організація оборонних досліджень і розробок (drdo) працює над секретним проектом під назвою durga ii, який на практиці являє собою 100-кіловатну легку систему спрямованої енергії. Компанія має намір розробити durga ii таким чином, щоб вона могла бути розгорнута в будь – якому місці-від наземних військових транспортних засобів до літаків і військових кораблів.

Крім цих останніх розробок, такі країни, як росія, австралія та ізраїль, також розробляють свої власні лазерні системи зброї на основі мікрохвильового випромінювання. Деякі з цих систем вже впроваджені, а інші знаходяться на стадії випробувань або розробки.

мікрохвильова зброя, відмінна від лазерних систем

lrad, розгорнутий на кораблі uss blue ridge. Image credits: tucker m. Yates / wikimedia commons

У порівнянні з класичною артилерією, мікрохвильова зброя має безліч тактичних переваг. Наприклад, мікрохвилі при пострілі зі зброї потрапляють в ціль, не піддаючись впливу зовнішніх факторів, таких як вітер, погода, інерція, гравітація і так далі. Крім того, солдати противника не побачать і не почують наближаються мікрохвильових “пострілів”, якщо тільки у них немає спеціальних приладів для виявлення мікрохвиль. Більш того, мікрохвильова зброя потребує тільки в блоці живлення і не вимагає будь-якого серйозного матеріально-технічного забезпечення або постачання боєприпасами під час виконання операцій.

Це основні причини, чому країни та оборонні компанії витрачають мільярди доларів на створення ефективної мікрохвильової зброї. Однак це не єдині види футуристичної зброї, активно досліджувані у військовій області.

Інші види зброї майбутнього

звукове та ультразвукове зброю

Ця зброя випускає звукові хвилі, які можуть викликати нестерпний головний біль, кровотеча з вух, втрату слуху, почуття страху, тремтіння і навіть оптичні ілюзії викликані вібрацією очних яблук. Звукові гармати, що використовуються поліцією для контролю натовпу під час протестів, також є прикладом звукової зброї, вони працюють на частоті, схожій з мікрохвилями. Звукові системи відносяться до категорії зброї несмертельної дії і іноді також називаються акустичними пристроями дальньої дії (lrad-long range acoustic device).

плазмова зброя

Подібно до бластерного пістолета хана соло, плазмова зброя здатна вистрілювати у ворога струменя плазми. У фізиці плазмою називають четвертий стан матерії, представляючиСобою частково або повністю іонізований газ, утворений з нейтральних атомів (або молекул) і заряджених частинок (іонів і електронів). Вони використовуються для того, щоб приголомшити, нанести опік або попередити ціль, але, подібно звуковому зброї, також вважаються нелетальною зброєю.

plasma acoustic shield system

Система плазмового акустичного щита (pass-plasma acoustic shield system), що розробляється для армії сша, компанією stellar photonics є однією з таких систем зброї, здатної обстрілювати ціль плазмовими ударними хвилями і в залежності від потужності випромінювання можуть працювати як в летальному, так і нелетальному режимах).

зброя з використанням теплових променів

Система зброї спрямованої енергії (dew-directed-energy weapon), здатна підвищувати температуру поверхні цілі і знищувати електронні пристрої противника. Воно призначене для забезпечення безпеки територій, захисту портів і боротьби з заворушеннями. Якщо людина потрапляє під дію теплового променевого зброї, він може відчути печіння і сильний біль в області шкіри.

Система “зброї керованих ефектів”, (ads – active denial system) збройних сил сша є зброєю для боротьби з заворушеннями. Засноване на технології теплової радіації, воно випромінює мікрохвилі в міліметровому діапазоні частотою 95 ghz і впливає на людину викликаючи стан шоку. Ads має дальність дії до 1000 метрів і може бути використано як в оборонних, так і в наступальних операціях.

Від літаків, що стріляють лазерами, до плазмових гвинтівок без куль і звукових гармат, що викликають вібраційні коливання, фахівці в області оборонних технологій працюють над багатьма неймовірними ідеями мікрохвильової зброї, але тільки час покаже, які з них стануть реальністю.