Про користь комп’ютерних ігор

9

Цей матеріал написаний відвідувачем сайту, і за нього нараховано винагороду.

Реклама

Всім привіт! з вами zero. Деякі політики-популісти (в поганому сенсі цього слова) люблять звинувачувати комп’ютерні ігри мало не у всіх смертних гріхах – нібито, саме цифрові розваги винні в багатьох проблемах сучасного суспільства. Майже завжди заяви таких діячів голослівні – вже було проведено чимало досліджень, і ніякого зв’язку між, наприклад, жорстокими комп’ютерними іграми і рівнем жорстокості і агресії в реальному житті знайдено не було. В рамках даної статті я виступлю в ролі адвоката комп’ютерних ігор, і на прикладі декількох жанрів розповім про те, чим вони можуть бути корисні.

Шутери

«стрілялки» покращують здатність фокусувати увагу і відстежувати кілька рухомих об’єктів, а також навчають короткостроковому інтуїтивному прогнозуванню можливих варіантів розвитку ситуації, вдосконалюють тактичне мислення, прискорюють прийняття рішень. Підтверджує ці тези експеримент студента рочестерського університету шона гріна і його наукового керівника дафни бавельєр. Любителі шутерів не тільки здатні швидко перемикати свою увагу-як між “розподіленим» і “сфокусованим” режимами, так і між об’єктами, але і швидше реагують на зміни картинки, сприймаються периферійним зором.

Rpg

Якісні рольові ігри приносять масу задоволення, а також вчать планування і відповідальності за прийняті рішення, а деякі – навіть розвивають емпатію. Так, граючи в партійні rpg з добре прописаними персонажами, геймер може відчувати до npc-товаришам по команді справжню прихильність, особливо, якщо сценаристи показують розвиток як самого героя, так і відносин протагоніста з ним. Відмінні приклади-бастіла з star wars: knights of the old republic, мерріль з dragon age ii, ліара і талі з трилогії mass effect. У тому ж, що розвиток емпатії корисно, сумніватися не доводиться: людина, здатна співпереживати, з набагато меншою ймовірністю буде проявляти жорстокість до оточуючих або вдаватися до агресивного насильства, ніж позбавлений емпатії нарцис або психопат.

Також в рольових іграх нерідко обіграються гостросоціальні питання – наприклад, проблема «маленької людини» або проблема агресії і нетерпимості по відношенню до тих, хто чимось відрізняється від більшості, і багато інших. Причому робиться це часом тонко і ненав’язливо, а не так, як у багатьох західних фільмах і серіалах, в яких наявність темношкірого персонажа і підняття питання расизму стало мало не обов’язковим, причому цим можуть тикати в обличчя глядачеві на шкоду основному сюжету і розкриття більш важливих для нього героїв.

Але повернуся до питання відповідальності за прийняті рішення. Це не тільки відповідальність за прокачування героя і оснащення групи, і їх адекватність складності боїв, але і готовність приймати наслідки власних виборів, що добре показано, скажімо, в серії «відьмак», де дії геральта можуть відгукнутися йому через багато годин реального часу найнесподіванішим чином.

Moba і mmorpg

Moba і mmorpg – це два жанри ігор, в яких особливо важлива командна робота, і, що характерно, спілкуватися і домовлятися з іншими гравцями в них зазвичай комфортно навіть інтровертам: онлайн-спілкування стомлює набагато менше, ніж живе. Комусь подібні тайтли навіть допомагають розкрити лідерські якості і прокачати переговорні навички – і те, і інше може стати в нагоді і в реальному житті. Аналогічна ситуація і з відповідальністю: звичайно, зустрічаються гравці, які «бомблять» і ють під час бою, кидаючи команду, але в геймерському співтоваристві це засуджується – навіть якщо важко, не можна підводити товаришів, і набуті навички командної роботи в стресових умовах теж явно не будуть зайвими в реалі, як і вміння вигідно підносити себе в конкурентному середовищі.

реклама

З приводу mmorpg висловлюся окремо: часом в них зав’язується міцна дружба, а іноді навіть народжуються відносини, які потім переходять в реал – я особисто знаю кілька подружніх пар, які познайомилися в world of warcraft. І в цьому немає нічого складного: гра просто звела разом людей зі схожими інтересами, а потім їх спілкування вийшло на новий рівень. Знайомитися в тематичних спільнотах, в тому числі в іграх, може бути куди розумніше, ніж на вулиці – саме через підвищену ймовірність збігу інтересів і захоплень.

Стратегії

Щоб успішно грати в стратегії, геймер повинен вміти швидко відстежувати і обробляти інформацію з декількох джерел, а також навчатися і адаптуватися: в тому ж warcraft iii іноді саме підстроювання під суперника дозволяє виграти матч. “законтрити”, звичайно, можна не завжди, але вміння гнучко мислити і вносити корективи в заплановані дії в залежності від обставин – це одне з найважливіших якостей як для кіберспортсмена, так і, наприклад, для менеджера або підприємця.

Гонки

З гонками все досить очевидно – для них потрібні хороша реакція, швидкість прийняття рішень, пам’ять (щоб запам’ятовувати особливості трас) і тактичне мислення. Відповідно, ці ж навички і розвиваються-хоча перші два, звичайно, в значно більшій мірі, ніж останні: для тієї ж тренування пам’яті є набагато більш ефективні методи, деякі з яких теж мають відношення до ігор завдяки частковій гейміфікації, інші ж – експлуатують деякі особливості людського мислення і сприйняття, а також роботи головного мозку. Простіше кажучи, якщо ви хочете поліпшити пам’ять – вам швидше допоможуть медицина і психологія, ніж ігри, хоча і останні можуть внести в процес свою лепту.

Мобільні ігри

Реклама

Ігри для смартфонів і планшетів добре знімають стрес, а також дозволяють суб’єктивно “прискорити” час, якщо людина цього хоче – наприклад, коли їде з роботи додому. Проте, це той тип ігор, яким краще не зловживати-наприклад, якщо залипати в мобільних іграх в перервах між серйозною інтелектуальною діяльністю, ефективність подальшої роботи може погіршитися. До речі, знімають стрес і покращують настрій і багато інших ігор – головне, щоб користувачеві подобалося грати, а далі все зробить біохімія організму. Мова в даному випадку про вироблення таких нейромедіаторів, як серотонін і дофамін, і їх позитивний вплив на самопочуття і настрій.

Додатково

Ігри можуть також служити додатковою мотивацією для вивчення іноземної мови – наприклад, англійської; багато візуальні новели є тільки японською або японською та англійською. Онлайнові проекти ще й дають можливість заробити на торгівлі акаунтами і персонажами або внутрішньоігровими цінностями і валютою. Популярний в mmo-проектах і “бустинг” – та чи інша допомога слабким персонажам з боку сильних за винагороду, наприклад, допомога в закритті рейдів в world of warcraft або в отриманні складних досягнень. І, звичайно, навіть школяр може заробляти, прокачуючи героїв іншим гравцям – стан таким способом сколотити навряд чи вдасться, але кишенькові гроші водитися будуть.

Висновок

Отже, сподіваюся, я досить переконливо аргументував, що комп’ютерні ігри можуть бути корисні – причому в самих різних аспектах. Тільки пам’ятайте, що все добре в міру – грати більше 24 годин на добу точно не варто, щоб уникнути непоправних порушень просторово-тимчасового континууму. Згодні з моїми тезами, а може, хочете їх доповнити або заперечити? пишіть в коментарях!