Огляд nintendo switch oled-практично ідеальна версія гібридної консолі

24

З невеликою затримкою нова модель гібридної консолі nintendo switch oled офіційно надходить у продаж сьогодні, 22 жовтня 2021 року. Nintendo switch oled змітають з прилавків по всьому світу, але в росії нову приставку ще можна придбати з адекватною датою доставки – чекати нового року не доведеться. Мені російське представництво nintendo відправило приставку за тиждень до офіційного релізу, що дозволило протестувати нову модель і підготувати цей огляд. У більшій частині огляду я буду порівнювати nintendo switch oled з оригінальною консоллю першої ревізії.

Дизайн

З боку дизайну змін небагато: головне нововведення – це oled-екран збільшених розмірів зі зменшеними рамками по краях і заховані під екран отвори для динаміків. Екран новий приставки лаконічно зливається з корпусом і менше виділяється, створюючи враження сучасного продукту. Екран нового switch oled скляний, без зазору між панеллю і склом. На фотографіях різниця непомітна, але на оригінальній консолі панель втоплена в корпус, а сам екран виступає над нею з помітним зазором. У парі з величезними рамками це створює враження застарілого продукту.

Oled-екран із заводу закритий захисною плівкою, знімати яку не рекомендується. Основна функція цієї плівки-утримання осколків скла, якщо екран приставки розіб’ється: плівка збереже користувача від прибирання мільйона скляних осколків, що розлетілися по всій кімнаті. Плівка малопомітна і анітрохи не заважає насолоджуватися новим екраном консолі. Ніякого gorilla glass і рейтингів стійкості від подряпин і падіння немає, тому я рекомендую додатково придбати захисну плівку на екран, яка поставляється в комплекті з захисним чохлом, про які ми поговоримо пізніше.

Стереодинаміки перемістилися під екран під кутом ~45 градусів, що в парі з глянцевим фінішем на рамках передньої панелі і плавними краями створює враження однорідності дисплея і ефективно маскує отвори з динаміками. Знайомий і звичний по смартфонам трюк, яким nintendo повинна була скористатися ще в перший раз. Однак дуже приємно і радісно, що японська компанія готова працювати над такими невеликими речами, покращуючи візуальний дизайн консолі.

Задня панель стала мінімалістичнішою, позбувшись від маркувань, які переїхали під нову підставку. Задня панель виконана з текстурованого пластику, який приємніше лежить в руках і забезпечує більш міцний хват. Дизайн підставки-небо і земля. Як я вже згадував в превью нового світча, стара підставка абсолютно жахлива: регулювання кута відсутні, консоль стоїть нестабільно, а сама підставка тримається на соплях і при незручному русі відлітає під стіл або диван. Підставка switch oled зроблена на 5+: відкривається вона одночасно і туго, і плавно, консоль стоїть на ній дуже міцно, а регулювання кута підставки повністю вільна. Використовувати функціонал підставки я навряд чи буду-nintendo switch в портативе я використовую тільки там, де можна розвалитися на дивані/кріслі/ліжка, але не відзначити відмінно виконану роботу дизайнерами та інженерами не можна.

Нижня панель новинки абсолютно ідентична старій консолі, а ось верхня зазнала змін. Порт для навушників відрізняється від встановлюваного на оригінальну консоль в кращу сторону – провід mini jack сидить в гнізді щільніше, люфту набагато менше і щоб витягнути провід потрібно докласти більше зусиль. Отвори для вентиляції стали менше, а дизайн кнопок трохи змінився. Тактильність від натискань на кнопки на 100% відповідає старій консолі, але самі кнопки стали нижче. Візуально вони краще поєднуються з оновленим зовнішнім виглядом nintendo switch oled.

Джойкони третьої ревізії нічим не відрізняються від джойконів старої, з якого боку не подивися, але дизайн рейки для кріплення геймпадів на консолі зазнав деяких вимірів. Без спеціальних інструментів виміряти ці зміни я не можу, але виглядають рейки безумовно по-іншому. За відчуттями, люфт вперед-назад став менше, навіть при використанні консолі зі старими розбовтаними джойконами першої ревізії, що безумовно великий плюс. Нова консоль відчувається міцніше і монолітніше в порівнянні з оригінальною моделлю.

Однак деякі покупці і безліч інтернет-хейтерів відзначають помітний люфт джойконів вгору-вниз, про який я розповідаю в цьому відео:

Https://www.youtube.com/watch?v=zjlvrca9ili

Проблема здебільшого висмоктана з пальця-всі консолі nintendo switch містять деякий люфт при зсувів джойконів вгору-вниз, на який я звернув увагу тільки недавно, почитавши коментарі на цю тему. Так, нові білі джойкони в парі з новим світчем люфтят трохи сильніше, але на практиці це ніяк не заважає використанню консолі.

Звук

Якість звуку на nintendo switch oled помітно покращилася по всіх фронтах. Повноцінно оцінити зміни на відео неможливо, але я підготував невелике порівняння між двома консолями:

Екран

За технологією oled майбутнє і сперечатися з цим важко. Ідеальний рівень контрастності, індивідуальний контроль кожного окремого пікселя, практично моментальний час відгуку пікселів і близьке до 100% покриття колірного простору dci-p3 (стандарт для hdr). Основна відмінність між технологіями полягає в джерелі світла: кожен з пікселів oled-екрану є власним джерелом світла, коли у випадку з lcd використовується підсвічування. У випадку з оригінальною консоллю nintendo switch застосовується led-стрічка по краях екрану, яка горить весь час, коли працює екран. Екран nintendo switch oled може повністю відключатися, щоб показати ідеально чорний колір, і робить він це з точністю до пікселя-консоль може показувати повністю білий і повністю чорний пікселі один поруч з одним без будь-якого блумінга.

Так як наше сприйняття кольору безпосередньо прив’язане до яскравості і контрастності, ця характеристика oled-екрану дозволяє домогтися більш реалістичних, насичених кольорів, не втрачаючи при цьому в точності передачі кольору. Можливість відтворити максимально яскраві об’єкти без втрати в глибині темних відтінків в одному кадрі позитивно впливає на наше сприйняття зображення. Вихваляти oled-технологію можна довго, а на скріншотах в повній мірі відчути її переваги просто неможливо, але я підготував невелику добірку:

Фанбоить oled-технологію я можу довго, але нам важливіше її застосування в консолі switch oled, тому далі поговоримо про переваги і недоліки нового екрану.

Nintendo switch oled використовує екран виробництва samsung, який за своєю структурою мало відрізняється від amoled-екранів, які можна знайти на смартфонах samsung, iphone та інших виробників.

Для контролю рівня яскравості samsung використовує шім-сигнал (pwm dimming), про який можна докладніше почитати в інтернеті. Наприклад, тут. Грубо кажучи, екран нового nintendo switch oled мерехтить, що у невеликого відсотка людей викликає головні болі. Помітити це мерехтіння без додаткових коштів навряд чи вийде, тому на якість зображення це ніяк не впливає. Однак чутливі до pwm-діммінгу люди комфортно користуватися новим switch oled не зможуть. Якщо помічали, що від тривалого перегляду екранів смартфонів samsung або iphone у вас болять очі або голова – nintendo switch oled не для вас.

В інтернеті вже почали з’являтися тести нового екрану oled і заводського калібрування. Я, зважаючи на нестачу спец. Обладнання протестувати цей компонент консолі не можу. Якщо резюмувати отримані дані, то відкалібрований новий екран дуже навіть непогано-помітні оку неточності присутні, але відтінки досить близько наближені до еталонних. В цілому, калібрування екрану нової консолі nintendo switch порівнянна з ігровими моніторами і сучасними телевізорами – звичайний користувач неточностей не помітить. Максимальний рівень яскравості нового екрану знаходиться на позначці в ~350 ніт.

Однак “з коробки” консоль поставляється в некоректному режимі роботи екрану. Параметр “насиченість екрану консолі” можна знайти в системному меню і він відповідає за колірне покриття. З коробки виставлений профіль ” висока насиченість “або vivid, а ми обов’язково повинні переключити його на”стандартна насиченість”.

В індустрії використовуються стандарти, які визначають теплоту білого кольору і обмежують колірний простір, щоб відеоконтент виглядав однаково на всіх екранах. Основним стандартом на сьогоднішній день є srgb, колірне покриття якого сучасні екрани помітно перевершують. Для hdr-контенту найчастіше використовується колірний простір dci-p3, який на ~25% перевищує srgb і може використовувати 10-бітні кольори. Працюючи в рамках одного колірного простору, творець контенту задає координату зеленого кольору іЕкран, що працює в режимі того ж колірного простору точно його відтворює, але якщо колірні простору розрізняються, то координата певного відтінку з srgb буде відповідати іншому, більш насиченому відтінку в просторі dci-p3 – в такому випадку картинка буде виглядати перенасиченою, кислотної і нереалістичною.

Саме це і відбувається в режимі vivid, де nintendo switch oled використовує нативний колірний простір oled-екрану, здатний покрити в районі 95-98% dci-p3 і ~122% srgb. Таким чином більшість кольорів і відтінків здаються більш насиченими і “кислотними”, ніж вони повинні бути, коли стандартний режим обмежує колірний простір за стандартом srgb, в якому працюють всі без винятку гри і додатки для консолі. У теорії, режим vivid може виявитися необхідним для показу контенту з розширеною колірною гамою, але на практиці це малоймовірно з огляду на те, що творцям контенту потрібно вручну адаптувати весь контент під нову колірну палітру. І якщо з відео і фільмами це робити більш-менш швидко і легко, то розробникам ігор доведеться докласти набагато більше зусиль. Навіть в hdr-іграх і фільмах розширена колірна гамма використовується дуже рідко – розробники вдаються до простої конверсії кольорів, не піклуючись про розширення колірної гами.

І ця тема приводить нас до наступного важливого пункту. При всій своїй красі і технологічності, індустрія просто не виробляє контент, який би на максимум використовував всі характеристики нового oled-екрану. Широка колірна гамма не використовується, а hdr або oled режиму в іграх на nintendo switch oled немає. Одна з налаштувань, яку обов’язково потрібно міняти при грі на новій консолі – це рівень яскравості в іграх. Пам’ятайте, що коли запускаєте нову гру на комп’ютері або іншій консолі, перед переходом в головне меню гра пропонує встановити бажаний рівень яскравості, щоб добре було видно темні і яскраві півтони? це необхідно, щоб підлаштувати гаму під можливості екрану і умови зовнішнього середовища (освітленість приміщення).

У половині ігор на nintendo switch цей функціонал відсутній, а знайти зручне застосування цієї функції ще потрібно постаратися. У metroid dread присутній зручне вікно з іконкою самус, яке дозволяє коректно налаштувати рівень гами, а ось в astral chain і paper mario: origami king немає ніяких індикаторів, до яких потрібно прагнути, в neo: the world ends with you, splatoon 2 і okami hd цієї настройки немає взагалі. Так як srgb стандарт був придуманий в далекому 1996 році, а велика частина ринку в 2021 році використовує lcd-екрани, не здатні відтворити високий рівень контрастності, ігри створюються з прицілом на технології минулого десятиліття. Metroid dread зі зменшеним рівнем яскравості виглядає дуже соковито, але налаштувати інші ігри для того, щоб по повній насолодитися контрастністю oled-екрану може бути просто неможливо.

Не можна не згадати про факт вигорання екранів oled. Екран nintendo switch oled побудований з використанням органічних матеріалів, які з часом втрачають свої властивості. А так як кожен окремий піксель є власним джерелом світла, ця деградація відбувається нерівномірно, що призводить до так званого ефекту вигорання, коли різні ділянки монітора деградують з різною швидкістю. Через що статичні елементи екрану, наприклад інтерфейс, можуть деградувати швидше, що призводить до появи залишкового зображення у формі статичних елементів і загальної нерівномірності підсвічування.

Однак сучасні технології ефективно нівелюють ці недоліки і ефект вигорання практично не зустрічається на сучасних телефонах і телевізорах, особливо якщо уникати тривалого перегляду статичного зображення. На практиці проблем з вигоранням виникнути не повинно – навіть стародавня playstation vita з технологічно застарілим oled-екраном продовжує радувати своїх власників багато років по тому без натяку на вигорання. У теорії, якщо грати в одну і ту ж гру з яскравим інтерфейсом протягом 1000 годин, екран може зіпсуватися, але 99% покупців це навряд чи загрожує.

Продуктивність

Продуктивність більшості компонентів приставки nintendo switch oled анітрохи не змінилася. Чіп mariko ідентичний другій ревізії nintendo switch, батарея в приставці того ж розміру, emmc пам’ять від samsung володіє тими ж швидкісним характеристиками – виріс тільки обсяг до 64 гб. Автономність приставки повинна приблизно відповідати стандартній консолі nintendo switch другої ревізії, але екран нової консолі трохи економічніше. Тут, однак, час роботи буде варіюватися в залежності від яскравості екрану.

Що точно змінилося – якість і швидкість wifi-з’єднання. Незрозуміло, чи є це наслідком зміненого компонування нутрощів консолі і нових антен, або ж nintendo встановили іншу модель wireless-модуля – на практиці результат очевидний: швидкість завантаження по 5 ггц wifi вдвічі вище, ніж на оригінальній консолі nintendo switch. До 120 мб/с на oled моделі проти 60 мб/с на оригінальній. По кабелю з новою док-станцією швидкість стає ще вище – до 170 мб/с, але і стара консоль в новій док-станції теж користується збільшеними швидкостями від кабельного підключення.

Швидкість завантаження ігор між старою і новою моделями nintendo switch ідентична, як і загальна чуйність консолі-продуктивність процесора або графіки не змінилася.

Нутрощі

Від ідеї розбирання консолей nintendo switch я вирішив відмовитися, так як більш досвідчені і пряморукі хлопці з ifixit встигли випустити дуже інформативне відео, з яким можна ознайомитися тут. Основні відмінності між консолями лежать в компонуванні компонентів, зменшеному розмірі вентилятора і полегшенні системи охолодження, що швидше за все пов’язано зі збільшеною ефективністю оновленого чіпа, який nintendo switch отримала за часів другої ревізії консолі. Антени розташовані трохи по-іншому, модульності компонентів стало менше і покладені вони щільніше.

Джойкони третьої ревізії на вигляд нічим не відрізняються від тих, якими nintendo комплектує стандартну консоль nintendo switch, проте у великому інтерв’ю з розробниками nintendo говориться, що компанія продовжує працювати над заходами боротьби з дрифтом стіків джойконів і nintendo switch oled отримала деякі зміни, які продовжать їм життя. Заміна стіків залишається дуже простим і дешевим ремонтом, з яким впорається навіть ваша бабуся, тому я про це компоненті не переживаю.

Док-станція

Нова док-станція отримала багато змін, включаючи візуальний оновлений дизайн. Кути і краї нового дока згладжені, задня кришка тепер просто відвалюється при відкриванні, а внутрішня поверхня дока отримала глянсовий фініш. Однією з проблем старого дока є здатність дряпати приставку, якщо неакуратно її вставити. На дотик глянсовий фініш більш гладкий, але чи допоможе це в боротьбі з подряпинами незрозуміло. Новий rj-45 порт помістили на місце внутрішнього usb – роз’єму-залишилося тільки два usb-порти збоку дока. Невелика втрата, адже більшість користувачів використовували внутрішній роз’єм для підключення usb-ethernet адаптера. Задня кришка і виріз для кабель-менеджменту вийшли незручні-виглядають вони стильно, але функціонал гірше, ніж у старій док-станції: жорсткий lan-кабель виявляється сильніше легковагого дока і постійно зіштовхує його з місця – використовувати товсті cat 6e патч-кабелі я не рекомендую.

Начинка нової док-станції серйозно змінилася: на плату додався новий чіп arm з можливістю апскейла зображення до 4к (функціонал не використовується) і окремий чіп для ethernet-підключення. І сам порт, і чіп мають пропускну здатність до 1 гбіт/с, але консоль стільки не витягує – 200 мб/с максимум. Зроблений цей док із запасом на майбутні оновлення і нові моделі консолей або просто тому, що компоненти старої док-станції перестали виробляти – невідомо. Дуже хотілося б отримати апскейл до 4к в цьому поколінні заради чіткості інтерфейсів і високоякісних скріншотів, але віри в nintendo мало.

Аксесуари

Набір аксесуарів не змінився між оригінальною і новою моделлю nintendo switch. Специфікація блоку живлення залишилася тією ж, але змінився номер моделі. Тримач для джойконів, що перетворює їх в геймпад, абсолютно ідентичний старій моделі, як і брекети з ремінцями. Самі ремінці трохи інші, але на функціоналі це ніяк не позначається. У загальному і цілому-нічого нового.

Захисний чохол

Разом з консоллю nintendo switch oled японська компанія оновила і бандли з захисним чохлом. Так як оновлена консоль трохи довше попередньої моделі (кілька міліметрів), захисний чохол теж збільшився в розмірах. Матеріали, замочок і внутрішній дизайн залишилися точно такими ж. Зміни торкнулися тільки ремінців на замочку чохла.

Новий захиснийЧохол комплектується парою захисних плівок для екрану: одна для старої моделі консолі, одна – для oled-моделі. Інструкція по наклеювання захисної плівки написана на декількох мовах, включаючи російську і зрозуміти яка плівка відноситься до якої консолі не складе труднощів. Сам процес очищення екрану і наклеювання на нього плівки простий і зрозумілий. Порівняно. Особисто для мене наклеювання захисної плівки завжди було дуже складним заняттям і в цей раз ідеально наклеїти плівку на nintendo switch oled не вийшло – всередину все одно потрапило трохи пилу.

Разом з покупкою оригінальної моделі nintendo switch я відразу придбав захисний чохол для перенесення консолі і наклеїв на неї захисний екран. З тих пір захисна плівка покрилася безліччю подряпин-рішення я прийняв однозначно правильне. Nintendo switch oled – це не смартфон, який носять в кишені з ключами і дрібницею. Ніякого gorilla glass на нього не встановлено-плівка, на мій погляд, обов’язкова до покупки, щоб врятувати себе від майбутніх розладів, пов’язаних з появою подряпин на екрані консолі.

Загальні враження

За тиждень активного використання nintendo switch oled я закохуюся в неї все більше і починаю відкопувати запущені колись гри: okami hd, splatoon 2, golf story, ace attorney-абсолютно всі ігри починають грати новими фарбами, відроджуючи бажання більше грати в нову стару консоль. Шкода, що nintendo не запропонували більш потужне залізо, шкода, що немає апскейла інтерфейсу в 4к для гри на сучасних телевізорах, шкода, що nintendo не зробили світч таким спочатку. Хотілося б, щоб nintendo додала більше функціоналу в операційну систему консолі, щоб користувач міг отримати максимум від нового екрану (калібрування гами для ігор і 10-бітові кольори, широка колірна гамма). Закритість системи і щільне співробітництво з розробниками дозволяють додати “режим oled” в ос, де за допомогою одного перемикача парочка простих внутрішньоігрових налаштувань змінювалася відповідно до можливостей нового екрану. Але це все вологі фантазії.

Nintendo switch oled відчуває себе як більш дорогий і вилизаний nintendo switch. Для мене, як для людини, яка купила приставку для гри в портативе, новий екран, нові динаміки і загальний марафет легко виправдовують існування нової ревізії. Але і втрачених можливостей теж вистачає. Купувати oled на додаток до старої приставці я б не став, але якби switch oled у мене забрали (nintendo по суті подарували мені цю консоль), я б продав свій оригінальний світч на авіто і побіг за oled-моделлю. Власники ранніх моделей першої ревізії nintendo switch можуть продати свою консоль за ціною нової, завдяки деяким особливостям заліза, які високо цінуються поганими людьми. Таким чином оновлення старої консолі обійдеться в ~7 тисяч рублів, що просто но-брейнер.

Один тільки екран коштує доплати, а покращений звук, більший обсяг пам’яті і док-станція з кабельним підключенням йдуть бонусом. 64 гигов пам’яті буде достатньо, щоб тримати активними кілька ігор, позбавляючи користувача необхідності в покупці карти пам’яті. З покупкою нового світча ще простіше-oled-модель покращує більшість недоліків оригінальної консолі і пропонує преміальний досвід використання в портативі. Nintendo switch oled-найкращий nintendo switch. В ідеальному світі хотілося б бачити nintendo switch oled lite меншого розміру-такий варіант був би ідеальний для власників оригінальної консолі, але що є, тобто. Я буду сподіватися, що nintendo продовжать роботу над поточними консолями і поліпшеннями ос, але враховуючи той факт, що ми блютуза чекали 4 роки…

За підсумком я задоволений новою моделлю nintendo switch і можу рекомендувати її як заміну оригінальної консолі поточним її власникам, особливо якщо ви, як і я, 80% часу граєте в портативе. Для бажаючих придбати свою першу консоль nintendo, oled-модель є ще більш простим і очевидним вибором.