Як створити бота в Телеграм без програмування і налаштувати його на виконання потрібних функцій

376

Від автора: здрастуйте, дорогі шанувальники месенджера Телеграм. Сьогоднішня стаття про те, як створити бота в Телеграм, написана для чайників в програмуванні, але вона являє собою лише першу сходинку, піднявшись на яку ви зможете навчитися створювати і більш складні речі.

Як створити бота в Телеграм без програмування і налаштувати його на виконання потрібних функцій

Телеграм сьогодні використовується не тільки як засіб спілкування, але і як дуже ефективний спосіб просування бізнесу. Використання роботів в цьому випадку стає потрібним і корисним інструментом, здатним заощадити багато часу і сил.

Головним стає питання, чи знадобиться для цього знання одного або декількох мов програмування. Адже більшість із нас такими знаннями не володіють. Звичайно, завжди можна замовити програму у фахівця або купити готову, але суму доведеться викласти чималеньку. Чи варта гра свічок?

Навіщо потрібний власний автоматизований помічник

Насправді, робота найпростішого ви можете створити і налаштувати самі, і для цього не потрібно знати ніяких мов програмування. А користі від нового помічника буде багато. Наприклад, він зможе взяти на себе всю рутину, яку доводиться виконувати адміністратора або власника групи або каналу в Телеграмі. Наприклад, давати відповіді на багато однотипні питання, які задають клієнти.

Боту під силу будь-яка робота з інформацією: її пошук, фільтрація і сортування, а також машинні переклади з різних мов, організація розсилок з оголошеннями адміністрації або навпаки агрегація свіжих новин з різних ресурсів. Програма-робот може бути корисна для автопродажів, що дозволить вам вивільнити масу часу і витратити його з більшою користю. Є боти, які здатні спілкуватись з клієнтами дуже інтелектуальному рівні і навіть стати партнером або суперником у грі.

Список можливостей дуже широкий, і велику частину цих функцій ви цілком можете задати в простій програмі самостійно. Отже, спробуємо створити помічника в telegram з самими примітивними функціями — починати потрібно з простих речей.

Як створити бота в Телеграм без програмування і налаштувати його на виконання потрібних функцій

Створюємо свій бот у Телеграмі

Ми будемо створювати його без програмування за допомогою найпростішого конструктора, який є в Телеграмі. Для цього вводимо в рядок пошуку мессенджера «manybot.io» і переходимо в чат до цього боту, для чого просто клікаємо по назві. Розумна програма відразу видає список стандартних і найбільш затребуваних функцій, які ми можемо вкласти у власного бота і пропонує натиснути на старт для його створення, що ми і робимо.

Далі нам потрібно перейти до іншої програмі @BotFather, вона допоможе нам створити і зареєструвати нашого бота. В чаті з BotFather з’являється меню, з якого ми вибираємо пункт «створення нового робота» або /newbot. Далі нас попросять придумати дві назви: одне російською мовою більш повне — воно буде відображатися для вас або для інших користувачів, якщо ті набудуть спілкування з вашим новим ботом. Друге ім’я потрібно для пошуку, воно задається латинськими літерами і має закінчуватися на _ bot.

Реєстрація бота та отримання унікального токена

Після цього робот тато (переклад з англійської BotFather) надішле довгий буквено-цифровий код, або так званий токен. Його потрібно скопіювати, щоб потім послати роботу manybot. Отже, з «папою» ми закінчили і повертаємося в чат до маниботу, якому відсилаємо довгий ряд цифр і букв, званий токеном. Це свого роду ідентифікаційний код або адреса, за якою манибот зрозуміє, з чим він має справу, і який саме робот з’явився у нього у нього в арсеналі.

Ще він попросить вас описати нового робота в двох словах. Це потрібно для користувачів, які дивлячись на назву, не можуть визначити, що це за програма. Ви, наприклад, можете пояснити їм, що робот вміє збирати цікаві новини, які вийшли протягом останньої години або/і робити щось інше. Ви навіть зможете згодом продати новоствореного помічника, якщо комусь знадобить
ся саме той набір функцій в роботі або спілкуванні, який ви в нього вклали.

Як створити бота в Телеграм без програмування і налаштувати його на виконання потрібних функцій

Навчаємо бота різних функцій

Фактично бот вже створений і вам навіть запропонують надіслати посилання на нього друзям і знайомим. Посилання потрібно зберегти, а відсилати її поки зарано, оскільки створений нами помічник ще нічого не вміє робити. І ми повинні його навчити різним функціям, ну або хоча б одній для початку. В чаті з маниботом на цьому етапі з’явиться меню з можливими подальшими діями. Але перше, що нам потрібно зробити, це викликати тільки що створеного нами бота в чат за стандартною процедурою — вводимо його технічне ім’я, яке ми раніше поставили і яке закінчується _ bot в рядок пошуку і входимо в чат.

Далі можна й не пояснювати нічого, оскільки з’явиться в чаті меню у вас буде великий список можливих функцій, а головне, детальна інструкція по налаштуванню нового робота. Ви можете вибрати для нього вже готові команди, це все ж простіше зробити, або створити власні команди в меню «команди».

Створення команд для бота

Для того щоб створити нову команду, набираємо в чаті з новоствореним ботом /commands. Далі в рядку повідомлення пишемо назву нової команди і текст, який з’явиться при наборі цієї команди в майбутньому. Вас попросять зберегти зміни. На цьому створення команди закінчиться, і вона з’явиться в меню. Будь-яку створену команду можна буде потім відредагувати, для цього набираємо /commands, /назва команди.

Наприклад, якщо ми створили команду /ciao, яка виведе на екран коротке прощальне італійське привітання «поки» (прат), то для редагування її потрібно набрати в ладі повідомлення: /commands, /ciao і у нас з’явиться можливість редагувати або видалити цю команду. Таким чином можна додавати безліч інших команд, як простих, так і складних.

Якщо ви захочете створити собі в допомогу складного помічника з розширеним меню команд, який багато чого вміє, треба буде почитати інструкцію і навчитися додавати інші команди. Не варто відразу ускладнювати собі роботу, почати можна з найпростішого робота з однією-двома командами. Пізніше ви завжди можете до нього повернутися і навчити його ще чого-небудь.

Створюємо головне меню

Отже, ви доручили вашому боту кілька функцій, які керуються командами. Логічно, якщо всі вони будуть виведені в головне меню. Для цього потрібно створити пункти меню, які відповідають певним командам.

В чаті з новим ботом набираємо /commands і вибираємо «налаштувати головне меню». У меню, нам знадобиться пункт «додати пункт меню». Далі додаємо назва команди і назва кнопки в меню.

Конструктори ботів Телеграм

Для тих, хто вже створив першого найпростішого помічника в Телеграм і хоче ускладнити собі завдання, варто звернути увагу на спеціальних конструкторів Телеграм, які допоможуть додати якихось особливих функцій. Наприклад, конструктор Reply.ai спеціалізується на спрощення роботи служби підтримки клієнтів, Flow XO допомагає створити помічника, який надасть неоціненну допомогу в маркетингу для продажу товарів.

Якщо вам потрібен який-небудь автоматизований ді-джей, який повинен просто розважати аудиторію, щоб повністю володіти її увагою, варто скористатися послугами конструктора Sequel. Він зможе організувати різноманітні вікторини та конкурси. Універсальним вважається конструктор Chatfuel, популярний і зручний у використанні.

Які бувають боти в Телеграм

Для того щоб ви краще зрозуміли, які здатний виконувати функції боти в Телеграм, наведемо кілька прикладів.

Популярні боти:

@yamoneybot — переведе гроші з яндекс-гаманця будь-якому користувачеві;

@StrijBot — створений для потреб житлових контор, які з його допомогою збирають з клієнтів показання лічильників води;

@VitogramBot — здатний сповістити вас, якщо на дошці безкоштовних оголошень Авіто з’явиться необхідна вам інформація.

Як бачите, спектр можливостей ботів досить широкий, не дивно, що вони набирають таку популярність. Чим, до речі, варто скористатися. Якщо створення першого автоматизованого помічника виявиться вам не в тягар, а навпаки захопить, є сенс поглибити свої знання і всерйоз зайнятися створенням складних ботів Телеграм.

Коли ви будете в змозі написати всередині програми будь-код, можна сміливо пропонувати свої послуги на сайтах фріланса. Сьогодні є чимало великих і сер
едніх компаній, готових заплатити непогані гроші за створення спеціалізованого бота під свої потреби.