Думаєте, ви знаєте основні браузери?

306

Від автора: наше традиційне уявлення про ТОП-5 браузерах може бути занадто спрощеним, застарілим і спотвореним. Якщо ви відвідуєте заходи з веб-розробки в більшості країн Європи і Північної Америки, то зі стовідсотковою ймовірністю на слайдах виступаючих ви побачите одні і ті ж логотипи браузерів.

Думаєте, ви знаєте основні браузери?

Chrome, Firefox, Safari, IE/Edge, Opera… є поширена ідея про те, що існує 5 основних браузерів». Ми добре знайомі з ними, але наш погляд на них може бути спотвореним і застарілим. Частково із-за того, що ми живемо на Заході, і частково від похмілля з часів десктопного домінування.

Давайте подивимося на цифри, щоб краще уявити реальність.

Всі платформи

По-перше, давайте захопимо максимальне число платформ по всьому світу (десктоп, планшети, мобільні пристрої). ТОП-5 по убування за даними StatCounter:

Думаєте, ви знаєте основні браузери?

Гей, що за дивний помаранчевий логотип посередині! Це UC Browser – розроблений в Китаї і належить Alibaba Group. У цього браузера помітна частка на ринку, особливо в Азії.

Дуже важливий момент. Ринок браузерів може сильно відрізнятися в різних регіонах.

Наприклад, в Росії (населення: 143 мільйона), StatCounter віддає Chrome перше місце, як і слід було очікувати, але вгадайте, хто на другому місці? Браузер, про який, як правило, у нас мало говорять — Yandex.

Думаєте, ви знаєте основні браузери?

Мобільні пристрої

Ми знаємо, що мобільники «захоплюють світ». StatCounter нещодавно оголосили, що за їх даними тепер інтернет-платформою №1 є Android, а не Windows. Однак чисто по звичці ми думаємо про десктопі!

Давайте поглянемо на мобільні браузери. StatCounter знову пропонує інший набір:

Думаєте, ви знаєте основні браузери?

А тепер з’явився дивний фіолетовий логотип – це наш Samsung Internet! За даними StatCounter, браузер входить в ТОП-3 мобільних браузерів в Європі з більш ніж 15% частки на ринку в окремих країнах:

Думаєте, ви знаєте основні браузери?

У 2016 році Opera випустили статистику, в якій говориться, що Opera Mini є улюбленим браузером в Африці з вражаючою часткою на ринку 58%.

Оскаржуємо свої припущення

Бізнес-тренери вчать нас шукати і заперечувати власні припущення. Наші припущення про частку браузерів на ринку не виняток. Дані можна читати по-різному.

Вище я наводив приклад дані StatCounter, але давайте пошукаємо інформацію в інших джерелах. StatCounter зібрали дані з більш ніж 3 мільйонів сайтів, але їх не можна приймати за істину. Це лише приблизна картина реальності. Якщо звузити пошук до певних країн і платформ, то можна отримати аномалії.

Надійні дані це ваші дані?

Краще всього дивитися на свою власну аналітику. Однак і вона може ввести в оману. Деякі провайдери аналітики, мабуть, плутають назви браузерів і не знають таких браузерів, як Samsung Internet (заснований на Chromium). Наприклад, покладаючись на Google Analytics, ви не будете бачити всієї картини.

Точно так само якщо зосередити увагу на ваших браузерах користувачів, можна втратити потенційних користувачів. Bruce Lawson блискуче описує це у статті «всесвітня павутина, а не багата західна павутина»:

«Коли я виступаю на конференціях в багатих західних країнах, я часто ставлю запитання: З якої країни прийдуть ваші нові покупці?. Ви не знаєте. Цього неможливо знати в по-справжньому всесвітній павутині.» — Bruce Lawson

Браузери скрізь

Так чи можете ви назвати ТОП-браузери, як серед існуючих користувачів, так і серед потенційної аудиторії? Можливо, настав час перевірити свій сайт в менш відомих, але популярних браузерах типу UC, Yandex і Samsung Internet.

Наступного разу, коли будете створювати слайд про підтримку в браузерах або побачите, як хтось буде показувати такий слайд, подумайте: слайд заснований на припущеннях або на даних? Чому б не відновити цей список браузерами зі всього світу або браузерами з регіонів вашої аудиторії (як Ada зробила в Болгарії)? Можете скористатися репозиторієм логотипів браузерів від Cătălin Mariș.

Думаєте, ви знаєте основні браузери?

Браузерів більше, ніж ми думаємо, але, як сказав мій колега Diego, на щастя, всі вони засновані на наших відкритих веб-стандартах: браузерів багато, веб один!

Оновлення 1: Peter Gasston висловив зауваження, що я не згадав дуже важливий барузер Facebook. Ще один приклад того, як ми постійно забуваємо про браузерах!

Оновлення 2: кілька людей помітили, що IE точно повинен мати частку на ринку більше, ніж 4%. Згоден, відсоток занижений! На десктоп ринку NetMarketShare віддає цьому браузеру 19%, а StatCounter 9%. Порівнюйте самі, вирішуйте самі!