Як китай підпорядкував собі apple за її ж рахунок

38

Незважаючи на те що apple завжди стверджувала, що iphone виробляються по всьому світу, натякаючи на застосування компонентів від постачальників з різних країн, все-таки китай бере участь в їх створенні більше, ніж будь-хто інший. Мало того, що велика частина запчастин , що застосовуються в смартфонах apple , має китайське походження, так їх ще й збирають практично тільки в піднебесній. Зазвичай це пояснюють дешевою робочою силою і якісними комплектуючими при більш низьких цінах. Однак насправді за напівкитайським походженням iphone стоїть дещо ще.

Apple добровільно погодилася, щоб китай підім’яв її під себе, і ще заплатила за це

Як повідомляє the information , 5 років тому apple уклала угоду з китайським урядом , пообіцявши інвестувати більше 275 мільярдів доларів в економіку країни. По суті, це не було хабарем. Однак купертіно взяли на себе зобов’язання, по-перше, частіше використовувати комплектуючі від локальних постачальників.

А, по-друге, всіляко сприяти технологічному та економічному розвитку країни, навчаючи місцевих інженерів і розробників. Це було зроблено в обмін на велику лояльність і виняткові привілеї для роботи фірмових сервісів apple , які тоді піддавалися жорсткому пресингу з боку регулюючих органів китаю.

Apple в китаї

З 2016 року тім кук їздив до пекіна на наради з китайською владою як на роботу

Завдяки цій угоді apple вдалося вивести з-під удару частину своїх найбільш прибуткових сервісів, пролобіювавши заборону на їх блокування. Незважаючи на те що ibooks, apple tv+, itunes і apple arcade в китаї заблоковані , основні служби на кшталт app store, icloud, apple pay і apple music продовжують працювати на місцевому ринку.

Природно, просто запропонувати китайцям грошей було недостатньо. Оскільки китай-це країна східних традицій, керівництву apple довелося пожертвувати не тільки фінансами, але і, щоб проявити повагу до місцевої влади, відправити тіма кука особисто вести переговори. Саме тому з 2016 року він регулярно літав до пекіна як на роботу.

Не подумайте, що це була гра в одні ворота. Незважаючи на те що спочатку в купертіно переслідували тільки один інтерес — не допустити блокування залишилися сервісів, — за фактом ця угода обернулася для apple великою фінансовою вигодою. Компанії вдалося запобігти падінню вартості своїх акцій, а також підвищити маржинальність своїх продуктів.

Та угода припала на період правління дональда трампа, який як міг намагався зіпсувати відносини з китаєм. Тоді складалося враження, що apple ось-ось піде з піднебесної через тиск, що утворився. Але, як стало зрозуміло тепер, в купертіно ніколи б цього не допустили. Їх метою, навпаки, було якомога міцніше закріпитися там.

Проблеми apple

Apple виграла від високих продажів iphone в китаї і популярності своїх сервісів, але втратила в самостійності

Здавалося б, все круто. тім кук знову всіх переграв , примудрившись зберегти дружні стосунки і з трампом, і з китайцями, які в гендиректорі apple душі не чують. Але все-таки без ексцесів не обійшлося. Китайці навмисно дали компанії з купертіно глибше заковтнути наживку, а потім почали підсікати.

Ось лише основні моменти, коли apple була змушена поступитися китайській владі, аби не втратити того, що було накопичено:

  • заборонити критику і негативну згадку китаю і компартії у фільмах і серіалах на apple tv+ (притому що в піднебесній сервіс заблокований);
  • перенести дані китайських користувачів icloud на територію китаю і віддати управління ними державному оператору;
  • видалити з app store десятки додатків, які використовували протестувальники в гонконзі під час мітингів за незалежність.

Китай обіцяє відмовитися від техніки apple в разі блокування wechat

Але ж це навіть не вершина айсберга, а чайка, яка на ній сидить. Тобто основна частина всіх поступок, на які apple змушена йти щодо китаю, очевидно, залишається прихованою. Ми не знаємо, на що ще погоджувалися в купертіно, аби затриматися в піднебесній, де поки для компанії діють дуже вигідні бізнес-умови.

Очевидно, що apple не проти тієї гри, елементом якої вона є. Керівництво компанії прекрасно розуміють, що поки вона приносить їм гроші, можна продовжувати грати далі. Однак, як ми бачимо, ставки планомірно підвищуються, а значить, може настати такий момент, коли apple просто не витримає. Мало хто знає, що у відомої фрази «не тримай всі яйця в одному кошику», є продовження — не роби ставку тільки на китай.