Установка програм в astra linux

44

Astra linux – вітчизняний дистрибутив заснований на debian. Незважаючи на те, що в дистрибутиві присутні деякі відмінності від debian (зокрема, спеціально розроблений графічний інтерфейс під ім’ям fly і власні репозиторії програмного забезпечення), процес установки програмного забезпечення залишився тим же.

У цій статті ми поговоримо про те як виконується установка програм astra linux. Так як дистрибутив заснований на debian, в astra linux доступні ті ж способи установки програмного забезпечення – утиліти apt, synaptic і deb пакети.

Установка програм в astra linux

1. Установка програм за допомогою synaptic

synaptic package manager – менеджер пакетів з графічним інтерфейсом, за допомогою якого можна встановлювати, оновлювати або видаляти пакети в системі. За замовчуванням synaptic вже присутній в astra linux і не вимагає установки. Для запуску програми необхідно натиснути на значок зірки зліва знизу і в розділі пошук введіть слово synaptic . У відображених результатах необхідно вибрати synaptic і запустити.

При кожному запуску програма буде запитувати пароль суперкористувача (користувача root):

Після введення пароля відобразиться головна сторінка synaptic:

Для зручності навігації і зручного пошуку всі пакети містяться в synaptic розбиті на категорії, які відображаються в меню зліва.

Для пошуку необхідної програми необхідно натиснути на значок пошуку зверху (виглядає як лупа з написом пошук ) і в меню ввести назву програми. Так само шукати можна не тільки за назвою програми, а також за описом, версії, залежностей і т .д. Для пошуку за конкретним значенням необхідно розкрити розділ шукати в . Як приклад знайдемо популярний текстовий редактор emacs:

Пошук відобразить всі пакети, в назвах яких міститься раніше задане слово. В даному прикладі програма вивела всі пакети, в назвах яких міститься слово emacs:

відзначити для установки:

Далі відобразиться вікно, яке повідомить про те, що будуть внесені зміни в систему – установка додаткових пакетів (залежності). Для підтвердження необхідно натиснути на кнопку застосувати :

Для видалення програми необхідно клацнути правою кнопкою миші по встановленому пакету і вибрати пункт відзначити для видалення. при виборі цього пункту буде видалена тільки вихідна програма без залежностей і конфігураційних файлів (аналог команди apt remove). Для повного видалення програми і всіх її складових (аналог команди apt purge) необхідно вибрати пункт відзначити для повного видалення :

Далі необхідно натиснути на кнопку застосувати розташовану зверху іі підтвердити видалення програми натиснувши на кнопку застосувати :

Після цього почнеться процес видалення програми.

2. Установка програм за допомогою утиліти apt

Тепер розглянемо як виконується установка пакетів в astra linux за допомогою apt. Apt-повністю консольна утиліта під назвою advanced packaging tool, яка призначена для установки пакетів. Включена в astra linux за замовчуванням і не вимагає установки.

Перед використанням утиліти apt необхідно виконати команду sudo apt update. Дана команда оновлює індекси пакетів. Простіше кажучи, вона шукає нові версії встановлених програм в онлайн-репозиторіях:

Sudo apt update

Якщо будуть знайдені оновлення для встановлених програм, то в терміналі буде рядок виду ” може бути оновлений n пакет “. Де замість n буде відображено число з кількістю оновлень.

Sudo apt-y upgrade

Sudo apt search emacs

Для установки програм досить виконати команду:

Sudo apt-y install emacs

Введіть ваш пароль. Після цього apt знайде ім’я заданого пакета в репозиторіях, потім почнеться процес скачування і установки пакета. Тепер спробуємо видалити пакет. Для видалення пакета в терміналі необхідно виконати команду:

Sudo apt-y remove emacs

Для повного видалення пакета, яке включає в себе видалення всіх конфігураційних файлів програми необхідно виконати команду:

Sudo apt purge-y emacs

Детальніше про використання пакетного менеджера apt можна прочитати в статті як користуватися apt

Установка deb пакета в astra linux

Формат deb – використовується для пакетів програмного забезпечення в операційних системах заснованих на debian. Пакети deb представляють із себе архів з виконуваними і конфігураційними файлами програми. Давайте розглянемо як виконується установка deb пакета astra linux

Установка програм з розширенням .deb проводиться за допомогою консольної утиліти dpkg. На відміну від утиліти apt, dpkg є низькорівневою утилітою і не вміє працювати з залежностями, а лише встановлює пакет локально не використовуючи доступ в інтернет. Однак в astra linux можна використовувати графічний установник deb пакетів. В цьому випадку програма відобразить всі необхідні залежності і завантажить їх.

Для установки deb пакета з графічного інтерфейсу необхідно 2 рази клацнути по ньому лівою кнопкою миші і дочекатися появи вікна установника:

У розділі залежності будуть відображені всі необхідні залежності, які необхідні для установки програми:

Для початку процесу установки необхідно натиснути на кнопку встановити пакет і дочекатися завершення процесу установки.

Для установки з консолі необхідно виконати команду:

Sudo dpkg-i ~/шлях/до/файлу.deb

Якщо під час установки виникли будь-які помилки з залежностями для їх виправлення необхідно виконати таку команду:

Sudo apt install-f

Висновки

У даній статті установка програм astra linux. Найпопулярнішими способами. У загальних рисах дані інструкції підійдуть, і для дистрибутивів ubuntu і для інших дистрибутивом заснованих на debian. А як ви встановлюєте нове пз в вашу систему? напишіть в коментарях.

( 1 оцінок, середнє: 5,00