Що зміниться в app store: пряма оплата підписок, знижки і нові облікові записи

87

На цьому тижні apple зробила те, від чого відхрещувалася протягом майже 10 років. Компанія дозволила розробникам приймати оплату за підписки і частина вбудованих покупок за межами додатків і тим самим не платити їй комісію взагалі. Таке рішення в купертіно прийняли не з доброї волі (ще б пак), а за рішенням суду, який визнав за розробниками право самостійно вибирати спосіб прийому оплати. Розбираємося, коли зміни вступлять в силу і що вони означають для всіх нас.

В app store змінилися правила. Тепер розробники зможуть приймати оплату по-новому

Apple і google об’єднуються проти влади сша, щоб захистити app store і google play

Незважаючи на те що рішення про необхідність змінити правила app store прийняв американський суд, компанія планує поширити його дію повсюдно. Тобто розробники з різних країн світу і росії в тому числі зможуть приймати оплату за підписки і вбудовані покупки за межами магазину додатків і таким чином не платити комісію.

Що зміниться в app store

Тепер розробникам буде дозволено запрошувати користувачів до себе на сайти для оплати підписки. Раніше таке дозволялося тільки самим обраним

Ось що ви повинні знати:

  • розробники зможуть самостійно приймати рішення про те, яким способом оплати користуватися;
  • посилання, що веде на оплату передплати або внутріігрового товару, буде розміщуватися прямо в додатку;
  • це правило вступить в силу тільки на початку 2022 року, тому що apple потрібно опрацювати всі;
  • всі транзакції, проведені за межами app store, все одно будуть відображатися в обліковому записі;
  • користувачі зможуть скасовувати підписки, оплачені розробникам безпосередньо, в app store, як і раніше;
  • нові правила будуть поширюватися тільки на підписки і цифрові книги в спеціалізованих додатках.

Не знаю, як вам, а особисто мені в очі кинулися в першу чергу зміни, які apple запланувала внести в облікові записи користувачів, щоб дозволити їм відстежувати і скасовувати підписки, оформлені за межами app store. Тобто всі ті вмовляння керівництва компанії про те, що розробники будуть обманювати користувачів, не дозволяючи їм нормально скасувати оформлену підписку, насправді були нічим іншим, як залякуванням. Адже ніщо не заважало розробникам apple внести подібні зміни в app store і раніше.

Тобто виходить, що забезпечити безпеку користувачів дійсно можна, навіть за умови, що вони розплачуються на сторонніх майданчиках. Більш того, оскільки розробники продовжать підкорятися правилам app store, вони швидше за все повинні будуть використовувати схвалені apple системи оплати, так що і за платіжні дані переживати теж не доведеться. Всі списання і повернення будуть фіксуватися в обліковому записі і будуть представлені в наочному вигляді.

А тепер про переваги. Очевидно, що можливість приймати оплату за підписки за межами app store потенційно дозволить розробникам знизити їх вартість. Але тільки потенційно. Справа в тому, що деякі з них вже і так пропонують можливість оформити підписку за нижчою ціною за умови оплати безпосередньо. Так, наприклад, надходить google майже з усіма своїми сервісами. Якщо ви спробуєте оплатити підписку на youtube premium в ios-додатку, вона буде коштувати вам 249 рублів, а, якщо на сайті – то 199 рублів.

Підписки зі знижкою в app store

Зліва-вартість підписки на youtube premium в app store, праворуч — вона ж, але на сайті сервісу

Інші ж, навпаки, взагалі не пропонують ніяких знижок в принципі. До їх числа, зокрема, відносяться netflix і spotify. Вони взагалі прибрали зі своїх ios-додатків не тільки інструмент оплати, але навіть механізм реєстрації, відсилаючи вас на свої сайти. Тобто для їх користувачів єдиний спосіб оформити підписку-це покинути додаток, відкрити веб-версію і оплатити її там, попередньо зареєструвавши собі аккаунт. Так що їх розцінки навряд чи зміняться від нових правил app store.

Втім, частина розробників швидше за все піде на зниження цін за умови оплати безпосередньо. Оскільки більшість з них платять apple комісію в розмірі 30%, вони цілком можуть зробити користувачам знижку в розмірі 20% і при цьому залишитися в плюсі на 10%. Дуже вигідна схема і для користувача, і для розробника, кожен з яких залишиться при своєму. Інше питання-наскільки в підсумку це буде вигідним.

Чому комісія app store по-справжньому небезпечна для всіх нас

Дивіться самі: більшість користувачів iphone платить в середньому за 2-3, рідше 4 підписки. Причому половина з них – це власні сервіси apple. Найчастіше apple music і icloud, за які apple приймає оплату безпосередньо і не платить з них комісію сама собі. Тобто заощадити вийде тільки на сторонніх підписках, яких залишається одна або дві. Якщо це амедіатека або ivi, економія може вийти і правда непоганий: по 100 і 50 рублів на місяць. А якщо це netflix і spotify? тоді знижки не буде взагалі.

Коротше кажучи, нові правила app store – це дуже точкова міра, якої явно недостатньо для того, щоб задовольнити всіх. По-перше, я б поширив їх дію ще й на вбудовані покупки. Правда, тоді у apple виникли б труднощі з відшкодуванням за помилково оформлені товари, але, думаю, компанія і тут знайшлася б, що зробити. По-друге, для зручності було б краще вбудувати сторонні інструменти оплати прямо в додатки. Адже перенаправляти користувачів на зовнішні ресурси-таке собі. А в іншому начебто все ок.