Продуктивність ігор на windows 11 може впасти через налаштування ос за замовчуванням

18

Незважаючи на заяви microsoft про те, що windows 11 ідеально підійде для геймерів, власникам пк з попередньо встановленою ос слід бути уважнішими. Вся справа в активованих за замовчуванням функціях безпеки, які можуть знизити продуктивність в іграх приблизно на 25 %.

Тут і далі джерело: pcgamer.com

Проблема полягає у функції virtualization-based security (vbs), яка з’явилася ще в windows 10. Вона передбачає програмну і апаратну віртуалізацію для підвищення безпеки системи. По суті, платформа створює ізольовану підсистему, яка допомагає запобігти потраплянню шкідливого пз на комп’ютер.

Ось як microsoft описує дане рішення: “vbs використовує функції апаратної віртуалізації для створення і ізолювання безпечної області пам’яті. Windows може використовувати цей “віртуальний захищений режим” для ряду рішень безпеки, забезпечуючи їм значно вищий захист від вразливостей в ос і запобігаючи використання шкідливих експлойтів, які намагаються обійти захист». Функція адресована в першу чергу корпоративним клієнтам.

При оновленні з windows 10 до windows 11 навряд чи є причини турбуватися про включену vbs, якщо вона не використовувалася на старій системі. Проблема може виникнути при роботі на комп’ютері з комплектною oem-збіркою windows 11. Наприкінці серпня, коли була повторно представлена pc health check для учасників програми windows 11 insiders, microsoft знову розповіла про розширені функції безпеки нової ос.

Крім модуля tpm 2.0 компанія згадала vbs: “у рамках співпраці з нашими oem-партнерами і виробниками напівпровідникової продукції ми будемо активувати vbs і hvci на більшості нових пк протягом наступного року. І ми продовжимо вишукувати можливості з часом розширити vbs на більше число систем”.

Осідання частоти кадрів в shadow of the tomb raider

Автори видання pc gamer протестували ряд ігор на поточній збірці з відключеною і включеною (і навіть не запущеної) vbs, і вплив функції виявилося очевидним. Краще за всіх себе показала far cry new dawn, в якій частота кадрів знизилася всього на 5 %. При цьому у horizon zero dawn просадка виявилася на рівні 25 %, у metro exodus — 24 %, а у shadow of the tomb raider — аж 28 %. Примітно, що результати на 3dmark time spy знизилися тільки на 10 %.

На проблему вперше звернула увагу організація ul. Вона зазначила, що після чистої установки windows 11 функція vbs включена за замовчуванням, однак при оновленні з windows 10 такого ефекту немає. Це означає, що одна і та ж система може демонструвати різні результати в залежності від активності даної функції і від того, як була розгорнута ос. Тому для об’єктивного порівняння результатів організація планує врахувати даний параметр в наступних тестах.

Зниження споживання енергії cpu в metro exodus

Відзначається, що на фактичну швидкість роботи обладнання включення vbs не впливає: практично не змінюються середні частоти gpu і cpu, хоча спостерігається зниження енергоспоживання як процесора, так і відеокарти. Журналісти pc gamer також звернули увагу, що не у всіх чистих установках windows 11 функція за замовчуванням включена. Вони завантажили останню версію ос у форматі iso, встановили її на тестову машину, після чого довелося вносити зміни до реєстру і bios, щоб дійсно її включити.

А ось в пк з windows 11, що випускаються найбільшими oem-виробниками на кшталт dell, hp і lenovo, стандартна комплектація, ймовірно, буде передбачати активацію vbs за замовчуванням. Однак не факт, що аналогічна картина буде спостерігатися з продукцією ігрових брендів цих компаній.