Легендарний процесор intel 4004 відзначає 50-річний ювілей

44

Влітку 2018 року корпорація intel відзначала п’ятдесятирічний ювілей, але круглі дати з моменту виходу знакових продуктів для неї теж завжди мали велике значення. У листопаді 1971 року побачив світ перший мікропроцесор марки, що отримав позначення 4004. Сьогодні він відзначає п’ятдесятирічний ювілей.

Джерело зображення: intel

Генеральний директор intel патрік гелсінгер (patrick gelsinger) заявив у тексті прес-релізу, присвяченого цій події: «цього року відзначається п’ятдесят років з моменту виходу чіпа 4004. Подумайте тільки, чого ми змогли домогтися за минулі півстоліття. Це священний момент для історії технологій. Саме ця подія дозволила обчислювальній техніці стати на ноги”. Процесор intel 4004 був розроблений компанією на замовлення nippon calculating machine corp. – японського клієнта, який налагодив надалі випуск настільних калькуляторів на його основі. Технічне завдання мало на увазі розробку 12 окремих чіпів, але фахівцям intel вдалося реалізувати необхідні функціональні можливості силами всього чотирьох чіпів.

Джерело зображення: intel

Один з інженерів, які брали участь в розробці процесора intel 4004, федеріко фаггін (federico faggin), заявив з цього приводу наступне: «озираючись на події 1970 року, стає ясно, що мікропроцесори змінили те, як ми проектували системи, перейшовши від апаратного забезпечення до програмного. Швидкість, з якою мікропроцесори почали розроблятися і впроваджуватися в промисловості, дійсно дивувала”. У сімдесяті роки процесор intel 4004 демонстрував такий же рівень швидкодії, що і перша електронна обчислювальна машина, побудована в 1946 році і займала цілу кімнату.

Якщо в ту пору процесори intel 4004 використовувалися для виробництва перших в світі настільних калькуляторів, то зараз компанія робить ставку на процесори intel core дванадцятого покоління, що відносяться до сімейства alder lake. Гібридна архітектура, яка лягла в їх основу, повинна визначити лідерство продукції intel за рівнем швидкодії на покоління вперед, як зазначає компанія у фірмовому прес-релізі. Зараз компанія осягає нові вершини в обчисленнях за допомогою нейроморфних систем і квантових комп’ютерів.