Дослідження: потужна сонячна буря здатна створити глобальні проблеми з інтернетом

22

Великий викид речовини з корони сонця може призвести до глобальних проблем з інтернет-комунікаціями на землі через уразливість ретрансляторів, що використовуються на підводних магістральних кабелях. До такого висновку прийшла сангіта абду джіоті (sangeetha abdu jyothi), фахівець з інформаційних технологій з каліфорнійського університету в ірвайні. Про це вона розповіла на щорічній телекомунікаційній конференції sigcomm 2021.

Зображення: pixabay

Про сонячні бурі, які являють собою викид корональної маси сонця і можуть бути різної сили, відомо досить давно. На думку вченої, найпотужніша сонячна буря призведе до глобальних проблем з телекомунікаціями. Дослідження показали, що потужних сонячних бур не спостерігалося з 1859 року, тобто останній раз така подія була ще до появи сучасних енергетичних мереж та інтернет-комунікацій. Незважаючи на це, тоді результатом бурі стали відмови в роботі телеграфного зв’язку в північній америці і європі. Також наголошується, що формування глобального інтернету припало на останні 30 років, коли сонце знаходилося у відносно спокійному стані.

Наземним магістралям навряд чи щось загрожує в разі електромагнітних бур, оскільки вони менш протяжні в порівнянні з підводними і, як правило, мають заземлення. У випадку з підводними магістралями довжиною в кілька тисяч кілометрів ситуація інша. Хоча оптоволоконні лінії і не схильні до впливу електромагнітних бур, цього не можна сказати про ретрансляторах, використовуваних для посилення сигналу. Такі ретранслятори встановлюють кожні 50-150 км і вони є вразливим обладнанням.

У звіті сказано, що сильна електромагнітна буря, найімовірніше, виведе з ладу ретранслятори, що призведе до глобальних збоїв в роботі телекомунікаційних мереж, причому відновлення ретрансляторів займе від декількох днів до декількох тижнів. Також наголошується, що підводні кабелі не завжди ефективно заземлюються або ж зовсім не заземлюються. Крім ретрансляторів в разі сильної електромагнітної бурі постраждає використовувана в супутниках електроніка, а також розміщене в дата-центрах обладнання. Згідно з наявними даними, ймовірність виникнення настільки сильної бурі в найближче десятиліття становить від 1,6 до 6 %.