Дослідники відтворять клімат екзопланет у лабораторії, щоб краще зрозуміти, де шукати життя

24

Дослідники, які ведуть пошук ознак життя на інших планетах, “переносять ці планети на землю”, принаймні, їх атмосфери, щоб краще зрозуміти, як інопланетний клімат може призвести до виникнення життя в інших світах.

Використовуючи прилад вагою близько 900 кілограм вчені з лабораторії професора грега рікера колорадського університету в боулдері відтворюють високі температури і тиску різних екзопланет, намагаючись скласти карту газів в їх атмосфері.

“якби ми подивилися на атмосферу землі, ми б знали, що тут є щось живе, тому що ми б виявили метан і вуглекислий газ, тобто всі ті фактори, які свідчать про наявність життя”,-сказав рікер в своїй заяві. “точно так само ми можемо вивчити хімічні підписи екзопланет. Правильна комбінація газів може стати індикатором того, що там є живі організми”.

Рікер, разом з доктором райаном коулом, також вважають, що їх робота може зробити внесок у вивчення транзитної спектроскопії екзопланет – методу, при якому склад атмосфери екзопланети досліджується за допомогою світла, що проходить через неї. При цьому різні елементи по-різному поглинають фотони, що призводить до зміни кольору світла, що виходить з атмосфери.

“вченим потрібна карта, як інтерпретувати те, що говорить нам світло, коли він потрапляє сюди”, – сказав рікер. “саме в цьому і полягає суть експерименту райана. Створюючи цей маленький мікросвіт атмосфери екзопланети в нашій лабораторії, ми направляємо за допомогою лазерів світло з певними характеристиками і вивчаємо виходять фотони. Ми можемо оцінити зміни і скласти карту поглинання світла”.

Вченим не потрібно долати відстані в сотні світлових років, щоб вивчити атмосфери екзопланет, завдяки дослідженням, проведеним на кафедрі машинобудування імені пола м.реді у співпраці з вченими nasa з лабораторії реактивного руху (jpl).

Спільно з іншими вченими з лабораторії реактивного руху nasa (jpl) рікер і коул порівнювали показання датчиків з результатами комп’ютерного моделювання, розділяючи за допомогою приладу, що імітує атмосфери, гази різних екзопланет, щоб з’ясувати, як поглинається світло в різних умовах.

Команда jpl допомагає рікеру і коулу аналізувати отримані результати, проте всі з нетерпінням чекають, що нового дозволить дізнатися космічний телескоп “джеймс вебб”.

“космічні телескопи, такі як хаббл і джеймс вебб дозволяють зазирнути за горизонт можливостей людини”, – сказав коул. “ми з грегом намагаємося трохи розсунути межі їх можливостей. Наші лабораторні вимірювання допоможуть пояснити спостереження телескопів за атмосферами далеких планет”.

Перед цими телескопами відкриваються безкраї простори всесвіту – понад 4800 зареєстрованих екзопланет і ще близько 7900, які, на думку nasa, можуть такими бути. Експеримент рікера і коула, що проводиться в рамках проекту, дозволить краще зрозуміти особливості екзопланет і вміст газів в їх атмосферах, а значить допоможе просунутися в пошуках позаземного життя.